Yeni Nesil D Dili Programlama

D diliD Programlama Dili nesne tabanlı, çok örnekli diye çevirebileceğimiz multiparadigm sistem programlama dilidir. Walter Bright tarafından Digital Mars isimli ufak bir Amerikan şirkette geliştiriliyor. D dili C++ dilini temel alarak C++ dilinin eksik ve yavaş taraflarını kaldırıp daha gelişmiş bir dil oluşturmaya çalışmışlar. C++ dilini temel alsa da C, C# ve Java dillerinden de güzel yanlarını almış. Kararlı sürümü 1.0, 2 Ocak 2007 de yayınlanmış, deneysel bir sürüm de 2.0, 17 Haziran 2007 da yayınlanmış.

D dili hakkında bu kısa açıklamadan sonra şunu da belirtelim, D dili henüz çok yeni bir dil ve daha çok yolu var ama bu yolda çok hızlı ilerlediğini söylemek yalan olmaz diye düşünüyorum. Bu yazımda aslında amacım siz değerli okuyucularıma D dilini tanıtmaktan ziyade, gerçekten güzel işler yapan bir insandan bahsetmek. Sayın Ali Çehreli kendisi başka bir ülkede (Amerika) bilgisayar uygulamaları geliştiriyor ama çok özenli kullandığı güzel Türkçesiyle Türkiye’de programlamayla ilgilenen (özellikle C/C++) bir çok kişiye forumlar üzerinden yardımcı oluyor.

Bugün bilginin çok hızlı eskidiği bir çağda bilgiye herkes den önce ve hızlı erişmek ek bir fayda sağlıyor. Bilgi tabi ki kim tarafından üretilirse ilk elden o dilde dünyaya yayılıyor. Bugün bilginin dili ingilizce, eğer bilgiyi en yakından takip edenlerden olmak istiyorsanız iyi bir ingilizce okur-yazarı olmak kaçınılmaz bir durum. Ancak bu sizi şöyle bir yanılgıya da götürmemeli, bu da şudur ki tamamen ingilizce okumak ve sadece ingilizce yazmak gibi. Ne yazık ki internette karşılaştığım bazı çok değerli bilgi sahibi Türkiye insanlarının bu bilgileri yine ingilizce aktarma çabasında olduklarını görüyorum. Oysa güzel Türkçemiz ve öğrenme şevki ile Türkçe kaynak arayan bir çok genç arkadaşımız varken neden o güzel bilgilerini içinde yetiştikleri kültürün dili olan kendi dillerinde insanlarla paylaşmak yerine başka yollar kullanıyorlar.

Sayın Ali Çehreli’ye bu yazımda yer vermemin sebeplerinden biriside sanırım yukarıda yazdığım konulardan duyduğum hüzün. Kendisi yukarıda bahsettiğim D dili hakkında oldukça güzel bir site hazırlamış ve gerçekten içerik olarak dolu dolu bir içeriğe sahip. Umarım Sayın Ali Çehreli ve onun gibi arkadaşların sayısı giderek artar ve bilgiler ortaya çıktıktan 5-6 ay sonra değil, anında haberdar oluruz. Hatta bu bilgiyi kendimiz üretip kendi dilimizde dünyaya yayacağımız zamanlara ulaşırız. Tüm okuyucularıma sağlık ve mutluluk dilerim.

D dili sitesinin adresi : http://ddili.org/

Yazar: Zafer Çelenk

Bir Cevap Yazın